Тур Хейєрдал
Написав Administrator    Понеділок, 13 лютого 2012, 21:05    PDF Друк e-mail

Підготувала: Романів О.Я.

Тур ХейєрдалТур ХейєрдалТур Хейєрдал народився 6 жовтня 1914 року у невеликому містечку Ларвік на півдні Норвегії. Мати працювала в антропологічному музеї, і юний Тур досить рано познайомився з дарвінівської теорією еволюції. З дитячих років Хейєрдал цікавився зоологією.

У 1933 році 19-річний Тур Хейєрдал вступив до університету Осло на природничо-географічний факультет. Там він вивчав зоологію і географію. У той же час Тур познайомився в Бергені з Бйорн Крепеліном, норвезьким мандрівником, що жив в період Першої світової війни в Полінезії, на Таїті. Бйорн Крепелін, що заслужив повагу вождів острова Таїті, зібрав величезну колекцію предметів і книг. Тур отримав доступ до бібліотеки Крепеліна і самостійно вивчав історію та культуру Полінезії (пізніше ця колекція була придбана у спадкоємців Крепеліна бібліотекою університету Осло і передана в науково-дослідний відділ музею Кон-Тікі). Ця зустріч мала великий вплив на молодого студента, багато в чому визначивши вибір ним кар'єри дослідника й мандрівника.
У грудні 1936 року Хейєрдал одружився на Лів Кушерон-Торп, з якою він познайомився незадовго до вступу до університету (вона вивчала там економіку).

На початку 1937 року, відразу після одруження, Хейєрдал і Лів вирушили поїздом у Марсель. Відпливши з Марселя, вони перетнули Атлантичний океан, пройшли через Панамский канал і, пройшовши по Тихому океану, прибули на Таїті. Тур і Лів провели місяць у будинку вождя Таїті, де вони опановували науку виживання в природних умовах. Потім переїхали на самотній острів Фату-Хіва (самий південний острів з групи Маркізьких островів), де провели цілий рік у відриві від цивілізації. Про події, що відбувалися з Туром Хейердалом під час стоянки на Маркізьких островах, здебільшого на острові Фату-Хіва, розповідає його перша книга «В пошуках раю» (1938). Трохи пізніше, вже прославившись своїми іншими подорожами і роботами в інших областях, Хейєрдал опублікував новий варіант книги під назвою «Фату-Хіва»

Друга світова війна застала Тура Хейєрдала у Канаді, де він знайомився з життям місцевих індіанців. Як справжній патріот, він бажав битися з ворогом і, врешті-решт перебравшись в США, завербувався в армію. Після закінчення диверсійної радіошколи в Англії Хейердала і його товаришів з так званої «I Group» підготували до закидання до окупованої німецькою армією Норвегії. Після прибуття в Кіркенес група Хейердала повинна була підтримувати радіозв'язок штабу норвезького загону з Лондоном.

У повоєнний час Хейєрдал дійсним низку унікальних експедицій, які зробили його відомим.
У 1947 році разом з однодумцями Тур побудував у Перу пліт пае-пае з бальсового дерева та інших природних матеріалів, який вони назвали «Кон-Тікі». До плавання на «Кон-Тікі» їх підштовхнули старовинні літописи і малюнки іспанских конкістадорів із зображенням плотів інків, а також місцеві легенди та археологічні свідчення, що дозволяли припускати, що між Південною Америкою і Полінезією могли бути контакти. 7 серпня 1947, після 101 дня плавання, «Кон-Тікі», що подолав в Тихому океані 4300 морських миль (8000 км), прибило до рифів атолу Раро острововТуамоту.

«Кон-Тікі» продемонстрував, що примітивний пліт дійсно міг відносно просто і безпечно переплисти Тихий океан у західному напрямку. Книга Тура Хейєрдала «Кон-Тікі» перекладена на 66 мов світу. Документальний фільм про експедицію, знятий Хейердалом під час плавання, отримав в 1951 році премію «Оскар».

У 1949 році Хейєрдал розлучився з першою дружиною Лів, з якою прожив у шлюбі 12 років (вона народила йому двох синів - Тура-молодшого і Бйорна). У тому ж році він одружився на Івонне Дедекам-Сімонсен, і в цьому шлюбі у них народилися три дочки - Анетта, Маріан і Хелен Елізабет.

У 1955-1956 рр.. Т. Хейєрдал організував Норвезьку археологічну експедицію на острів Пасхи. Хейєрдал разом з професійними археологами провели на острові Пасхи кілька місяців, досліджуючи ряд важливих археологічних об'єктів. Основними в проекті були експерименти з висікання, перетягування і встановленню знаменитих статуй моаї, а також розкопки на пагорбах Оронго і Поіке. Експедиція опублікувала два великі томи наукових звітів («Звіти Норвезької археологічної експедиції на острів Пасхи і в Східну частину Тихого океану»); пізніше Хейєрдал доповнив їх третім - «Мистецтво острова Пасхи». Ця експедиція заклала фундамент для багатьох археологічних досліджень, які тривають на острові і понині. Популярна книга Т. Хейєрдала на цю тему «Аку-Аку» стала черговим міжнародним бестселером.

У книзі «Острів Пасхи: розгадана таємниця» (Random House, 1989) Хейєрдал запропонував більш деталізовану теорію історії острова. Грунтуючись на місцевих свідоцтвах та археологічних дослідженнях, він висловив твердження про те, що острів на самому початку був заселений «довговухими» з Південної Америки, а «коротковухі» прибули туди з Полінезії лише в середині XVI століття, вони могли потрапити на острів самостійно, або , можливо, були привезені в якості робочої сили. Відповідно до теорії Хейердала, щось сталося на острові в період між його відкриттям голландським адміралом Якобом Роггевеном в 1722 році і візитом сюди Джеймса Кука в 1774 році. Якщо Роггевен зустрів на острові і «зовсім білих» та індіанців, і полінезійців, які проживали у відносній гармонії і благополуччя, то до прибуття Кука чисельність населення вже значно скоротилася, і складалося воно в основному з полінезійців.

На підставі усних переказів місцевих жителів і результатів розкопок Хейєрдал висунув припущення, що на острові відбулося повстання «коротковухих» проти «довговухих».

У 1969 і 1970 рр.. Тур Хейєрдал побудував два човни з папірусу і спробував перетнути Атлантичний океан, вибравши відправною точкою свого плавання берег Марокко в Африці. Перший човен, спроектований за малюнками і макетами човнів Стародавнього Єгипту і названий «Ра», був побудований фахівцями з озера Чад (Республіка Чад) з очерету, видобутого на озері Тана в Ефіопії, і вийшов в Атлантичний океан з узбережжя Марокко. Через декілька тижнів «Ра» став згинатися через конструктивні недоліки, занурюватися кормою у воду і, врешті-решт, розламався на частини. Команда була змушена залишити судно. На наступний рік інший човен, «Ра-II», допрацьований з урахуванням досвіду попереднього плавання, було побудовано майстрами з озера Тітікака в Болівії і також з Марокко відправивася в плавання, яке цього разу увінчалася повним успіхом. Човен досяг Барбадосу, продемонструвавши тим самим, що стародавні мореплавці могли здійснювати трансатлантичні переходи під вітрилом, використовуючи при цьому Канарську течію. Незважаючи на те що метою плавання «Ра» було всього лише підтвердити морехідні якості стародавніх суден, побудованих з легкого очерету, успіх експедиції «Ра-II» був розцінений як свідчення того, що ще в доісторичні часи єгипетські мореплавці, навмисно або випадково, могли здійснювати подорожі в Новий Світ. Про ці експедиції була написана книга «Експедиції на" Ра "» та створено документальний фільм.

Крім основних аспектів експедиції, Хейєрдал навмисно підібрав екіпаж, в якому зібрав представників різних рас, національностей, релігій і політичних переконань, з тим щоб продемонструвати, як на такому маленькому плавучому острівці люди можуть плідно співпрацювати і жити в світі. Крім цього, експедиція зібрала зразки забруднення океану і представила свою доповідь до Організації Об'єднаних Націй.

У 1977 р. Т. Хейєрдал збудував ще один очеретяний човен, «Тигрис», завданням якого було продемонструвати, що між Месопотамією і Індської цивілізацією в особі сучасного Пакистану могли існувати торговельні та міграційні контакти. «Тигрис» був побудований в Іраку і вирушив у плавання з міжнародним екіпажем на борту через Перську затоку в Пакистан, а звідти до Червоного моря. Після приблизно п'яти місяців плавання «Тигрис», який зберігав свої морехідні якості, був спалений в Джібуті 3 квітня 1978 в знак протесту проти воєн, що розгорілися в районі Червоного моря і Африканського Рогу.

У 1983-1984 роках Тур Хейєрдал обстежив також кургани, знайдені на Мальдівських островах в Індійському океані. Там він виявив фундаменти і двори, орієнтовані на схід, а також скульптури бородатих мореплавців з довгастими вушними мочками («довговухих»). І ті й інші археологічні знахідки узгоджуються з теорією про цивілізацію мореплавців, яка заселила Мальдіви і справила вплив або навіть заснувала стародавню культуру Південної Америки і острова Пасхи. Відкриття Хейердала детально викладені в його книзі «Мальдівська загадка».

У 1991 році Хейєрдал досліджував піраміди Гуімар на острові Тенеріфе і оголосив, що вони не можуть бути просто горами булижників, а дійсно є пірамідами. Він також виступив з думкою про астрономічну орієнтації пірамід. Хейєрдал висунув теорію, за якою Канарські острови в давнину були перевалочним пунктом на шляху між Америкою і Середземномор'ям.

Про останній проект Хейердала розповідається в його книзі «У пошуках Одіна. Слідами нашого минулого». Хейердалом були розпочаті розкопки в Азові, місті неподалік від Азовського моря. Він намагався відшукати сліди стародавньої цивілізації Асгарда, відповідні текстам «Саги про інглінгів», автором якої був Сноррі Стурлусон. У цій сазі йдеться про те, що вождь на ім'я Один очолив плем'я, зване асами, і повів його на північ, через Саксонію на острів Фюн в Данії, і, нарешті, влаштувався в Швеції.

Тур Хейердал – документальні кадриСин Тура Хейєрдала представляє музей «Кон-Тікі» в Осло

 

Останнє оновлення ( Понеділок, 13 лютого 2012, 21:16 )
 
Сподобалось? Поділися з друзями!

Додати коментар


Захисний код
Оновити

edit 9357Якщо Ви помітили помилки на сторінках нашого сайту, виділіть даний текст та натисніть Shift+Enter, щоб повідомити адміністрацію

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.

http://pgf.rv.ua/libraries/page/